לקחים מרים

למייל האישי

אתם איתנו

מזנקים 2018

   
"איאלץ לספר שקרים": טורקיה נגד רוסיה, וההיפך  פרשנות
16/2/2016
כמה זמן ימשיכו הרוסים במעורבות הישירה שלהם בסוריה? ההנחה המוטעית שלהם היא שיש איזה נקודת סיום למטחנת הבשר, איזו "ועידה" או החלטה בינלאומית. אך שום קו סיום לא קיים, וגם לא יהיה קיים. רק אשליות של עבר מתעתע.
 "איאלץ לספר שקרים": טורקיה נגד רוסיה, וההיפך


מאת ד"ר גיא בכור
 

לפעמים, די בעמידה איתנה כדי להשיג סימפטיה עולמית, ותנאים טובים יותר ברמה הדיפלומטית.

כשהם חשים שתמו ימי האימפריה העות'מאנית באירופה, קיוו הרוסים לכבוש את קונסטנטינופול (איסטנבול), ולכן שלחו כוחות צבאיים דרומה. המפקד הצבאי הטורקי-העות'מאני, עות'מאן נורי פאשה, הציב את העיירה פלוונה (Plevna, כיום בבולגריה) כקו הגנה, והוביל את הצבא שלו לשם. הוא ביצר את קו ההגנה כאשר הצבא הרוסי עשה את דרכו לשם, ביולי 1877. במשך חודשים ניסו הרוסים (בשיתוף הצבא הרומני) לכבוש את היעד המבוצר, אך נהדפו. הרוסים החליטו אז לבצע בדיוק את מה שהם מבצעים כיום בחאלב שבסוריה: להקיף את העיר, לחתוך את קווי האספקה שלה, ולהרעיב אותה, עד לכניעתה. זו אסטרטגיה רוסית מוכרת (אם כי אנו כיום במאה ה- 21 ולא במאה ה- 19, אך כנראה שההיסטוריה אינה משתנה).

כאשר הבין שהעיר תיפול לבסוף, רצה הגנרל הטורקי לסגת, אך באיסטנבול ראו בקרב הזה עניין של יוקרה, ולכן הוא קיבל פקודה להישאר, והובטח לו סיוע צבאי, שמעולם לא הגיע.

בחורף דצמבר 1877 היה כבר ברור שהעיר תרעב למוות תוך כמה שבועות. במתקפת לילה מפתיעה ניסה עות'מאן לפרוץ את הקווים הרוסיים, אך התוכנית שלו נכשלה, והוא עצמו נפצע. למחרת נכנע המשמר הטורקי, אך צעדו המפתיע של עות'מאן זכה לתהודה עולמית, וגרם לרוסים לקבל פחות ממה שקיוו לו בקונגרס ברלין. לפעמים, גם צעד קטן יכול לבצע שינוי גדול. אבידות הרוסים בקרב פלוונה: 40,000 הרוגים או פצועים מתוך 150,000 חיילים. אבידות הטורקים: כל 40,000 החיילים המתבצרים נהרגו או נלקחו בשבי.

הסלידה הרוסית-טורקית היא בת מאות שנים של שכנות עוינת. כל עוד היה מדובר בטורקיה חילונית ומודרנית, לא אכפת ממלחמות האימפריה העות'מאנית. אך ארדואן הוא הרי סולטן, השואב את הלגיטימציה שלו מן האימפריה, כך שהעבר הוא-הוא העתיד. והעתיד – בעבר. הזיה מתחברת להזיה, מגלומאניה למגלומאניה, על גבול הגיחוך: ה"סולטאן" מקבל את ה"ראיס" בארמון הסולטן החדש והמושחת, בן אלף החדרים, באנקרה: משמר הכבוד הוא כבר משמר של האימפריה העות'מאנית. דאעש חזר למאה השביעית, ארדואן למאה ה- 17, ואבו מאזן? אין לו לאן לחזור, כולו הזיה.1 חיסול בתי החולים: המפציצים הרוסיים וכוחות אסד כל כך לחוצים להביא לטיהור אתני עצום של סונים, עד שבימים האחרונים הם מפציצים באופן ישיר בתי חולים באיזורי המורדים באידליב, באעזאז, כמו גם בדרום סוריה, ליד דרעא. למרות שמדובר בפשעי מלחמה, אין היסוס במלחמת הקיום הזו, משום שהכוחות של אסד מתקשים להתקדם, והם זקוקים למרחב לחימה פנוי יותר.

באיזורים שאינם בשליטתו, כלומר בשלושה רבעים משטח "סוריה", מנהל ארגון הרופאים 153 בתי חולים ומרפאות במדינה.

הרוסים ואסד לא ציפו שתקשורת עולמית תדווח בהרחבה על הרס בתי החולים, ובעצם הרס האנושיות שעוד נשארה במדינה המקוללת הזו, סוריה. שלשום נחרב עד היסוד בית החולים במערת נעמאן (ליד אידליב), אותו ניהל ארגון "רופאים ללא גבולות" (אין לבלבל זאת, חלילה, עם "רופאים ללא גבולות –ישראל", שכאן זו עמותה פוליטית של השמאל הקיצוני), ואחר כך הושמדו בית החולים לילדים באעזאז, בית חולים בטפש, דרום סוריה, ועוד.

זו יכולה להיות התקפה הנועזת של עותמאן נורי פאשה, שכן אפילו ברמת הציניות של העולם, קשה להתעלם מהשמדה שיטתית של בתי חולים. כיון שמשטר אסד הפסיק לאייש את בתי החולים

ואולי אפילו זה כבר לא ממש אכפת למישהו בעולם, כולל ממשל אובמה. מצמרר לחשוב מה אותו ממשל תכנן עבורנו רק לפני שנתיים-שלוש, במסגרת "תוכנית הביטחון" שלו. והיו עוד כאלה בישראל שגם האמינו בזה. לא אנחנו.ההרס בבית חולים לילדים באעזאז, אתמול. מי עשה את זה? הציר השיעי מאשים את האמריקנים בהפצצה. שגריר בשאר במוסקווה, ריאד חדאד, האשים את "הקואליציה בהנהגת ארצות הברית" בהשמדת בתי החולים. אך ארה"ב אינה מפציצה כלל באיזורים של מערב סוריה, מה גם שארגון רופאים ללא גבולות אישר שמדובר במטוסים רוסיים ושל בשאר. הרי הקמפיין להשמיד בתי חולים מתנהל לכל אורך סוריה, כולל בדרום, וגם שם האמריקנים לא פועלים כלל.

המחנה השיעי לא מפסיק לשקר כמפלט, ותמיד יהיו כאלה שגם יקנו את השקרים. שקרים מעידים על חולשה, וכולם שם חלשים. זוכרים מה אמרה האורקל מדלפי? Retine vim istam, falsa enim dicat, si coges, כלומר "רסן את כוחך, אחרת איאלץ לספר שקרים".2 עימות צבאי רוסי-טורקי עלול להתרחש, למרות ההשלכות העצומות, שכן טורקיה חברה בברית נאט"ו, ואם היא תותקף, זה אומר שנאט"ו חייבת לצאת להגנתה. צחצוח החרבות הטורקי מתגבר בשעות האחרונות: "עידן ברית המועצות הסתיים לפני 25 שנים" הכריז אתמול ראש ממשלת טורקיה, אחמד דאוטלו, בביקור התרסה מכוון באוקראינה. "הניסיונות להחיות את ברית המועצות לא יצליחו", המשיך הפרופסור למדע המדינה, והוא המשיך: "אם תמשיך רוסיה להתנהג כמו ארגון טרור, ותמשיך לגרש את האזרחים, נבלום אותה בתגובה קשה מאוד". הוא גם האשים את הרוסים שמטרתם בסוריה היא הרג מספר גדול ככל האפשר של אזרחים, תמיכה במשטר בשאר והמשך המלחמה. אתמול האשימה טורקיה רשמית את רוסיה בביצוע "פשעי מלחמה" בבתי החולים.

ומה עונה לו רוסיה? "ימי האימפריה העות'מאנית נגמרו, ולא יחזרו". שוב, "האימפריה הרוסית" נגד "האימפריה הטורקית", ושתיהן הזויות.

הטורקים מקיימים אימוני ראווה צבאיים ליד הגבול שלהם עם סוריה, בהשתתפות כוחות סעודיים, כלומר המחנה הסוני, המאותת כך למחנה השיעי, שהוא עלול להתערב. כבר עכשיו מפגיזים הטורקים את העיירות שנכבשו בידי הכורדים. "טורקיה לא תאפשר לעיר אעזאז, בצפון סוריה ליפול לידי המורדים הכורדים, ואם כך יקרה, הכורדים ייתקלו בתגובה הקשה ביותר". כיוון שהכורדים השתלטו על בסיס חיל האוויר מנע' הצבאי, "נהפוך אותו לבלתי שמיש" אם לא ייסוגו משם. אך הכורדים פועלים בחסות חיפוי אווירי רוסי.

מה שקרה הוא שבשל ההפצצות הכבדות של הרוסים, ומדיניות "האדמה החרוכה", נסוגו המורדים הסונים, אך לאסד לא היה מספיק כוח לתפוס את השטחים, ומי שנכנס אליהם היו יחידות כורדיות. את זה טורקיה לא יכולה לקבל. היא חייבת להגן על המסדרון הסוני בין חאלב לגבול שלה, כלומר העיר אעזאז. הטורקים והרוסים ממשיכים להתגרות אלה באלה, והתוצאה עלולה להיות קטלנית.
3 הכורדים ממשיכים להתקדם בצפון סוריה על חשבון המורדים הסונים המוכים, למשל תל רפעת דרומה לאעזאז, ומחייבים כך את טורקיה להתערב. אם תתערב – תשקע בסוריה. ואם לא תתערב - תשקע באיזורים הכורדיים שלה, שבה מתנהלת כבר מלחמת אזרחים של ממש.

טורקיה המודרנית שקועה כיום במצב הגרוע ביותר שלה מאז הקמתה, נלחמת עם כל שכניה, כשהיא עלולה להתפרק בעצמה, לאור המרד הכורדי בתוכה. לא הייתי נכנס עכשיו במיטה השקרים הזו, באיזה הסכם ישראלי. Retine vim istam, falsa enim dicat, si coges.

לצפות ברצף בקריקטורות של מושיק גולסט

מאמרים קצרים של ד"ר גיא בכור

הדרך הטובה, האישית והמהירה ביותר לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים קוראים ראשונים. אפשר גם לשלוח את המאמר הזה לחברים. יש כפתור לשם כך, בתחתית המאמר.

חדש: אתר ג'יפלאנט הותאם לקריאה נוחה בסלולארי4 יש עדויות שמומחים רוסיים נראים באיזור דמשק, כדי לחזק את הביצורים שלה. אלה קרסו בחמש שנות מלחמה נגד הסונים, במיוחד מערך ההגנה שהקים שר ההגנה הקלאסי, מוסטפא טלאס, כבר בשנות השבעים והשמונים, ועכשיו צריך לכונן אותם מחדש. המערך היה מורכב מעשרות בסיסי צבא ומחפרים תת קרקעיים, רובם כנראה כבר הושמדו.

אלא שהראוטה המזרחית של דמשק עדיין נתונה בידי הסונים הג'יהאדיסטים, וכך גם חלק מן הראוטה המערבית תוך שליטה מרחוק על כביש אם-5 האסטרטגי ("חוצה ישראל" של סוריה). במילים אחרות, לרוסים ברור שההתקפות הסוניות על דמשק יימשכו, וברור להם שהמשטר עוד יעמוד בפני ההתקפה הגדולה והמכרעת. הם רוצים להנציח את עצמם, גם אם ייצאו.

אך הצבא הסורי הרוס, וגם מה שהצליחו להחזיר לעצמם חיילי בשאר חרב לחלוטין. הרוסים הפציצו הכל מן האוויר, והשאירו אדמה חרוכה. מימדי החורבן תנכיים ממש.5 ובאמת, כמה זמן ימשיכו הרוסים במעורבות הישירה שלהם בסוריה? ההנחה המוטעית שלהם היא שיש איזה נקודת סיום למטחנת הבשר, איזו "ועידה" או החלטה בינלאומית. אך שום קו סיום לא קיים, וגם לא יהיה קיים במלחמה שנמשכת מאז שנת 680 לספירה. הרוסים לא רוצים לכבוש את סוריה, הם רוצים להגיע מחוזקים לקו הסיום הדמיוני.

עם כלכלה קורסת, ובאין מי שיממן את ההפצצות בסוריה, כל זה אמור להימשך עוד כמה חודשים. ומה אחר כך? הבעיה של משטר בשאר היא כוח אדם. העלווים בורחים משדה הקטל האינסופי (כמעט חצי מליון הרוגים, וזה יגיע גם למליון ויותר), האיראנים כבר לא מתלהבים לעזור בשל אבידות כבדות שהם סופגים, אז מי יילחם? הבעיה של הרוסים היא הזמן, ושל בשאר כוח אדם.

חמור מכך, ניסיון השבועיים האחרונים מלמד שגם לאחר שהשתלטו מחדש על איזור, תוקפים אותם הסונים מן המארב, והמחנה השיעי מתקשה לשמור את מה שכבש. לצבא בשאר אין יכולת להתפרס על כל כך הרבה חזיתות, והאבידות שלו כבדות מאוד.
כמה תמימים ועליזים היו ימי ראשית ההתערבות הרוסית בסוריה, בחודש ספטמבר. חצי שנה עברה, וכצפוי, הרוסים ממשיכים לשקוע, ממשיכים להשליך כסף טוב בעקבות כסף רע. בדיוק כפי שצפינו כבר בראשית המערכה: "אין אקזיט" (מאמר ג'יפלאנט פריים, 8.10.15). רוסיה רוצה להתיש את עצמה לנצח? בבקשה.6 המורדים נסוגו, אך לא נעלמו, ההיפך. הטורקים והסעודים מזרימים עכשיו לסוריה כמויות אדירות של נשק, במיוחד טילים מתקדמים נגד הטנקים המתקדמים מתוצרת רוסיה, ואלה יבואו לידי ביטוי תוך כמה ימים. אלמלא המעורבות הרוסית, דמשק היתה עלולה ליפול בידי הסונים בחודש ספטמבר, מה שאמר דעיכת המלחמה שם. בשל המעורבות הרוסית, המלחמה הזו תימשך עוד זמן רב.

הסונים מאורגנים, האבידות הטריטוריאליות שלהם אינן גדולות, והמלחמה מסתבכת.7 הסעודים מוטרדים, משום שהם נשארו ככוח הסוני הערבי היחיד שנלחם. מצרים של סיסי עסוקה בקיומה, כך שיצאה מן התמונה, ונשארו הסעודים. הם לא ששים להיכנס למטחנת הבשר הסורית, אך אין להם ברירה. ניצחון שיעי עלול לפגוע בהם באופן אנוש, כאשר הם מוקפים שיעים משלושה כיוונים: ממזרח, איראן; מדרום, תימן; ומצפון מיליציות שיעיות מתחזקות בעיראק.

הדילמה שלהם קשה מאוד: אם ייכנסו למערכה - יוכו, ואם לא ייכנסו – יוכו. מה יעשו? בינתיים הם פועלים מאחורי הקלעים: מורידים בכוח את מחירי הנפט כדי להכות את השיעים ואת רוסיה, ומזרימים נשק לסונים בסוריה ובעיראק.

כל הצדדים למערכה פועלים כשהם ממולכדים, אלה ממלכדים את אלה, וביחד כולם נופלים לכבשן החרדות.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום (מאז שנת 2008), וממשיכים קדימה לתקופה הנוספת. חשבונית מס נשלחת לכל נרשם. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם - כ א ן.8 ארצות הברית ואירופה נעלמו, מרוב בהלה. לממשל אובמה לא נשארה מדיניות במזרח התיכון, ומי שפעם חשב שישראל היא הנקודה הארכימדית, מבין עכשיו שלא רק שעשה צחוק מעצמו, אלא החריב את הכול. בין הסונים לשיעים, אובמה וקרי נעלמו.

והאירופים האומללים, אלה איבדו את השליטה על גורלם, על זהותם ועל עתידם. הם מבינים כבר שהרוסים וארדואן מטביעים אותם עכשיו בפליטים (שני אלה שונאים ביחד את "האיחוד האירופי", לפחות יש להם משהו במשותף), אך האירופים לא יכולים לעשות דבר. הם משותקים מאימה. גרמניה כבר הודיעה שבשנת 2016 "לפחות חצי מליון" פליטים מוסלמים ייכנסו לתחומה, כלומר הם מתחילים את השנה כבר עם חצי מליון, והמספר האמיתי יכול להיות פי שלושה או פי ארבעה. כל עולמם של האירופים חרב עליהם:

אם יעצרו את ההגירה המטורפת – יבגדו בכל מה שהטיפו לו כל השנים;

ואם לא יעצרו את ההגירה המטורפת – יבגדו בעצם קיומם.


לפני שתמשיכו במאמר, האם הצטרפתם כבר למועדון ג'יפלאנט בפייסבוק? יש בו פרשנויות מהירות של ד"ר גיא בכור, שלא תמיד מופיעות באתר:


9 ודאעש? מישהו עוד זוכר את הארגון המתעצם הזה? מהיום הראשון היה ברור שטורקיה לא תילחם בדאעש, ההיפך, וכי גם פוטין לא בא להילחם בדאעש, וכך גם בשאר. בוודאי שהכוחות הסוניים לא יילחמו בו. ולכן הוא ממשיך להתבצר ב"מדינה" שלו, ונערך. הצבא העיראקי סופג אבידות כבדות ממנו, באיזורי מערב עיראק, עד כדי כך שראש הממשלה השיעי שעובד עם האמריקנים, חיידר אלעבאדי רומז שהוא עשוי לפרוש. רבים אצל השיעים לא רוצים להמשיך לעבוד עם האמריקנים נגד דאעש.

אך הדרמה הגדולה של דאעש עוברת עכשיו מתחת לרדאר: המדינה האסלאמית בלוב מתרחבת מאוד, לאורך חופי הים התיכון מול אירופה, אך בעיקר דרומה. הלוחמים מתפרסים במדבר הלובי, ומשם למדינות נוספות כמו מאלי, צ'אד ועוד. למה זה דרמטי? משום שהם חוברים שם לארגוני בוקו חראם למיניהם, וכך המזרח התיכון משלב ידיים עם אפריקה האסלאמית.

זה מאיים על כל המדינות שם, כולל מצרים, טוניסיה, אלג'יריה ומדינות אפריקה השחורה. המערב מעמיד פנים שלא ידוע לו על זה, משום שאין לו כוח או רצון להתמודד עם תופעות ציביליזציוניות כאלה. אחר כך, זה כבר יהיה מאוחר מידי.10 עכשיו ניתן להבין איזו עצת זהב היתה זו למן היום הראשון: שלא להתערב. זו הרי מלחמה ללא תוחלת וללא סוף, שבה אין לאף אחד רצון או יכולת לסיים אותה. ומה שפעם נתפס כמינוס הגדול ביותר שלנו, היותנו "זרים" לכאורה, הפך כיום לפלוס הענק שלנו. אנחנו לא סונים ולא שיעים, אנחנו לא אסלאם קיצוני ולא משטרים ערביים מתנודדים. ומה שהיה מרכזי, הפך שולי, ומה שנתפס כשולי, הפך מרכזי. הבעיות שלנו מאפיינות כיום יותר את אירופה מאשר אותנו: דמוגרפיה דוהרת ופיגועי ענק.

אסור לנו להתערב, לא לטובת הסונים (הסכם עם ארדואן) ולא לטובת השיעים (הסכמים עם אסד), כך שכיום, אם ישאלו, אנו צריכים לומר: "אנחנו מדינה ניטראלית". המערבולת הזו עוד עלולה לגלוש למלחמה עולמית, אך לנו חשוב לומר בכל מקום, וכך תאמרו: "אנחנו מדינה ניטראלית". בעולם בו המזרח התיכון מתרוקן ואירופה מתאסלמת, אנחנו עומדים על שלנו: מדינת לאום יהודית חזקה, שרק תמשיך ותתעצם, כתוצאה מבריחת היהודים אליה.

לפעמים, די בעמידה איתנה כדי להשיג סימפטיה עולמית, ותנאים טובים יותר ברמה הדיפלומטית.
העידן של ההרגשה הטובה: אז מתערבים?

סוד האושר הלאומי שלנו: אופטימיות או פסימיות?

על קסם האי-התערבות

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם - כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית "לחידוש מנוי קיים לחץ כאן", או -
כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור "המלץ לחבר", בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת -
כ א ן.
    הדפסת עמוד זה

ח ד ש לחברי מועדון הפריים: טור מאמרי אקטואליה קצרים. ראו מתחת לרולר החדשות בצד שמאל, או פה

כדי להצטרף אל החברים במועדון Gplanet Prime, ניתן להירשם
-
כאן 

כדי לחדש את המינוי למועדון Gplanet Prime ניתן להיכנס -
כאן

עלה ישומון האתר למשתמשי אנדרואיד. הורידו אותו בגוגל פליי  

אם אינכם מקבלים פתאום את התראות האתר, אולי הן מגיעות ישירות לדואר ספאם. יש להיכנס למדור הספאם, ולהחזיר פעם אחת. או לבטל חסימה, באמצעות ההוראות שכאן

מאמרים נוספים של ד"ר גיא בכור
-
בדף שלנו בפייסבוק

ניתן לקבל התראה על כל מאמר חדש שעולה לאתר ישירות למייל האישי - כאן

האתר מתעדכן בפרשנויות מהירות כל יום, ומומלץ להיכנס ברמה יומית, לבדוק מה התחדש

הרישום לאתר מוגן בפרוטוקול מחמיר, ובכל מקרה האתר אינו שומר מספרי כרטיסים אצלו, ולעולם לא ישמור


GPLANET PRIME
מדד האיומים הבטחוניים
עתיד אירופה
המזרח התיכון
פ ר ש נ ו ת
קריקטורות/מושיק גולסט
פנקס אקטואליה
י ש ר א ל
ENGLISH
טרור ובטחון
כלכלה וחברה
חוקי המזה"ת
ההגדה לבית בכור
תקשורת
איראן
תוכן הגולשים
מה קורה במאלמו
גורל אירופה האומללה
מאמרי פריים ברצף
היצירות של מושיק

אתר האקטואליה והפרשנות של ד"ר גיא בכור- Gplanet        
                                                                                                   

תנאי שימוש   |   על האתר
כל הזכויות שמורות ©

נבנה ע"י שופ סנטר,בניית אתרים אחסון אתרים