נגמש פנתר

למייל האישי

אתם איתנו

מערת הקסמים

כללי החצר

ונצואלה גן עדן

אנרכיה עולמית ואנחנו

ניסי חנוכה

בסוף פרש

צרפת בלהבות

שתי מדינות כבר לא

ירושלים היתה יהודית

רפיון הסמוראי

יפן ההזדמנות

   
אובמה נוחת בגליפולי: אז מי יגיע לגבעות דאעש?  המזרח התיכון
9/9/2014
תנו להם להמשיך ולהסתבך, אסור לנו להתערב בשום אופן בתסבוכת "הקואליציונית" המוזרה הזו, שאחריתה ברורה, ואשר שוב מעידה מי הבעיה האמיתית במזרח התיכון. איזו אירוניה, קרי פתח את הקדנציה שלו בתפיסה, שישראל היא הנקודה הארכימדית. "תקן" אותה, ותתפוס את הכל. עכשיו הוא מבין בדרך הקשה, שישראל היא ענין שולי לבעיות האמיתיות, אבל הוא בזבז שנה שלימה על הטפל והשולי, הזניח את העיקר, ועכשיו הוא ממולכד.
 אובמה נוחת בגליפולי: אז מי יגיע לגבעות דאעש?


מאת ד"ר גיא בכור

מ
לחמת העולם הראשונה פרצה באוגוסט 1914, כשבסוף השנה הזו נלכדו הבריטים והצרפתים במלחמה ללא הכרעה מול הגרמנים, לאורך כל החזית המערבית. בחזית המזרחית המצב היה לא פחות גרוע, כאשר גרמניה הכתה ברוסים, בעלי הברית של בריטניה וצרפת. בריטניה חיפשה לצאת מן המלכוד, והשר האחראי על צי המלחמה הבריטי, ווינסטון צ'רצ'יל, ואחרים, החליטו לתקוף בגליפולי, חצי אי במיצרי הדרדנלים בטורקיה. מדוע דווקא שם? משום שהאימפריה העות'מאנית היתה בעלת ברית של גרמניה, והדרדנלים היו הכניסה לקושטא (איסטנבול), בירת העות'מאנים. ההנחה היתה שאם יקחו את גליפולי, קושטא תיכבש גם היא, וטורקיה תעזוב את המלחמה. משם יוכלו בעלות הברית לתקוף את גרמניה מדרום מזרח, לפצל בכך את צבאה, ולהחליש אותה בחזית המזרחית. יהיה להם גם קו אספקה ישיר לרוסיה.

במילים אחרות, תפיסת גליפולי היתה אמורה לשנות את מהלך המלחמה העולמית כולה.

במרץ 1915 מונה הגנראל איאן המילטון (Ian Hamilton) להוביל את הקרב, והוא היה בטוח שזו תהיה מטלה קלה. ב- 27 באפריל הנחית המילטון את כוחותיו מן הים, אך כל התוכניות השתבשו: המפות לא היו מדויקות, הם נחתו במקומות לא טובים, החופים היו צרים משחשבו, והטורקים לא ויתרו. 70 אלף חיילים נתקעו על החוף, בלי יכולת לזוז. זה היה אסון. זו גם היתה קואליציה מבולבלת של חיילים בריטים, הודים, אוסטרלים וניו זילנדים (נקראו anzac) וצרפתים. זה בוודאי לא תרם לבהירות ולאחידות.

צ'רצ'יל לא ויתר, והוא שיכנע את הממשלה לשלוח עוד חיילים לחזית גליפולי, אך בנקודת נחיתה אחרת, מפרץ Suvla (כמה עשרות קילומטרים מגליפולי), ומשם לכפות על הטורקים לפצל את כוחם.

להצלחת המשימה הקריטית מונו מתחת לגנרל המילטון שניים: לוטנט גנראל פרדריק סטופפורד ומייג'ור ג'נראל פרדריק המרסלי, שניהם מהוללים, אך לא מתאימים. סטופפורד היה חסר ניסיון קרבי והמרסלי סבל מהתמוטטות עצבים קודם לכן. הם גם לא היו הבחירה של המילטון.

אלא שמפה העניינים רק המשיכו להסתבך.

 

1 מעורבות צבאית מחודשת בעיראק ממש נכפית על הנשיא האמריקאי, הרביעי ברצף המסובך בעיראק, ברק אובמה. הוא הרי התגאה ש"סיים" את המלחמה הזו, והנה הוא חוזר, ואולי אפילו למדינות ערביות נוספות כמו סוריה. אסון מבחינתו, כך שעד היום הוא לא ממש החליט: האם דאעש הוא איום עולמי, או רק איום על הערבים. אם זה איום על העולם הוא עושה מעט מידי, ואם זה איום על הערבים הוא עושה יותר מידי.

פיקוד הצבא האמריקני עצמו נחצה בין שתי הקיצוניות האלה, כמו גם דעת הקהל. תקיפה ממשית של דאעש על ארצות הברית עוד לא היתה, למרות שעריפת הראשים מחייבת אצל רבים פעולה. ויחד עם זאת, האמריקני הממוצע לא רוצה להילחם שוב במרחב הערבי, ואובמה יודע זאת.

כמו בעזה, אובמה לא יכול לבלוע את עיראק ולא להקיא אותה, ולכן יסתפק בהפצצות מן האוויר. אך מול כוח צבאי מיומן בלוחמה עירונית כמו דאעש, בתוך תא שטח אדיר, ובלי להפציץ בסוריה אלא רק בעיראק, לא יהיה זה מספיק. לאט לאט יתחילו לצוץ גם תמונות הנפגעים האזרחיים, והביקורת במערב, כמו גם הפגנות המוסלמים שם, יתעצמו. במילים אחרות: אין החלטה, משום שאין אופציות טובות, רק גרועות.

 

2 הקואליציה שאובמה מנסה לארגן היא לא הגיונית, ולכן היא תתקשה לפעול. ראשית, כל אחד בקואליציה המוזרה הזו רוצה שאחרים יוציאו לו את הערמונים מן האש, כמו במשל הידוע של איזופוס מי יתלה את הפעמון. יש אצל כולם הסכמה שדאעש הוא ארגון מסוכן, כמו שהיתה הסכמה אצל העכברים שהחתול הטורף מסוכן. אך מי מהם יתלה את הפעמון על צווארו של החתול, כדי שהפעמון יזהיר את העכברים? ומי יילחם ממש בדאעש? אף אחד אינו מעוניין.

זהו תפקיד למדינות הערביות, אומר אובמה; זהו תפקיד לאמריקה, עונות לו מדינות ערב.

לא רק זאת, כמעט כל ה"פרטנרים" המוסלמים של אובמה שונאים אותו ואת המדיניות שלו, החל מן הנבגדות סעודיה ומצרים, שחוששות מבגידה ונטישה נוספת, המשך באיראן, אסד, הטורקים או הכורדים, שלא שוכחים איך ארצות הברית בגדה בהם, ונטשה אותם טרף לציפורני סדאם חוסיין ב 1991. אז למה שיעזרו לו?

היחידים שיכולים להילחם הם הכורדים, שיגנו על המובלעת הקטנה שלהם ולא יותר (אך מדינת דאעש גדולה משטח בריטניה), והצבא העיראקי, שעוד נחזור אליו. כל הייתר רק מדברים.

מדובר גם בקואליציה של אויבים: איך ישתפו פעולה סעודיה עם איראן? מדינות המפרץ עם אסד או חיזבאללה? הדמוקרטיות של אירופה עם איראן, אסד או נסראללה? סעודיה גם חוששת שמיגור חזק מידי של דאעש רק יחזק את איראן אויבתה הקיומית, ולכן זה לא יכול לעבוד. אינטרס בהחלט יכול ליצור קואליציות, אך לא כאשר יש גם אינטרסים מנוגדים, ומסוכנים יותר

פעם ישראל היתה סוג של דבק לקואליציה כזו, או "העניין הפלסטיני". אך ישראל והפלסטינים בעידן האביב הערבי הפסיקו להיות דבק מזרח תיכוני. אנחנו לא באמת מעניינים מישהו שם. הרווחנו.

לפני שתמשיכו במאמר, ספרו גם לחברים שלכם על האתר? אנא, היכנסו אל דף קוראי ג'יפלאנט שכאן, כשבצד ימין כתוב: "הזמן את חבריך לאהוב את הדף הזה". יש ללחוץ - "הזמן" - ליד תמונות החברים:


 

3 סעודיה ומדינות המפרץ מאוימות בידי דאעש, אך הן לא יילחמו בעיראק או בסוריה, והן אמרו זאת בפירוש לאמריקנים, למרות ש"הליגה הערבית" הודיעה על תמיכה במאמץ האמריקני. הן רוצות שאמריקה תילחם, לא הן. כניסה של סעודיה למערכה תפתח לה חזית פנימית סלפית נגד המשטר, ואפילו סכנת מהפיכה שתצא מכלל שליטה, ותחזק את איראן. מן הסיבה הזו לא נראה שום שיתוף פעולה צבאי סעודי, המקסימום יהיה מידע מודיעיני ושמירה על גבולות הממלכה. ב- 1991 וב 2003 הסכימו מדינות ערביות להצטרף לקואליציה צבאית אמריקנית, אך אז היה מדובר במשפחת בוש, שנתפסה כנחושה, ובעולם ערבי יציב, ולא קרוע וחרב כמו היום. אותה דילמה בנוגע לירדן: תילחם, תקרוס פנימית, כלומר מחאה סלפית עצומה תתעורר, והיא עלולה לשטוף את בית המלוכה. ככלל, האיום הדאעשי הפנימי נתפס כחמור בעיני בית המלוכה מן האיום הדאעשי החיצוני, כלומר חדירה מעיראק או מסוריה. ולכן ירדן לא תילחם, אולי תסייע מאחורי הקלעים, כדרכה.

נסיכויות המפרץ האחרות כמו קטר, דובאי או כווית כל כך חלשות צבאית, שאין להן שום יכולת עמידה, בוודאי לא למהומות פנימיות. קטר עצמה מממנת בסוריה את "ג'בהת אלנוסרה" של אלקאעדה, שדומה מאוד לדאעש, אז לסמוך עליה במלחמה נגד הג'יהאד בעיראק ובסוריה? היא צינור החמצן שלו.

וכמובן העניין הסוני שיעי: יחלישו את דאעש, יחזקו את איראן. יחלישו את איראן, יחזקו את דאעש.

עוד מאמרים בקטגוריית "המזרח התיכון" 

ישראל מצפה שכל אחד ימלא את חובתו: מזרח תיכון בזעזוע עולמי

החזרה אל המאה השביעית, והאיום על העולם


4 הצבא העיראקי שהאמריקנים תלו בו תקוות עם נטישת עיראק בדצמבר 2011 לא ממש נלחם. ביוני הוא ברח ואיבד שליש מן המדינה לדאעש, ועד היום הוא בקושי נלחם. תוך כדי הנטישה הוא נטש ציוד צבאי, טנקים, נגמ"שים תותחים ורובים, המספיק ל- 200,000 חיילים. עכשיו הוא טוען כלפי העולם שאין לו ציוד צבאי מתאים. האמריקנים הקימו את הצבא הזה מתוך משאלות לב של שיתוף פעולה,  כאשר שילבו בתוכו סונים ושיעים. הסונים לא רוצים להלחם נגד סונים, והשיעים נגררים להקמת מיליציות פראיות על חשבון הצבא הממלכתי שנובל. מה מונע עכשיו מהצבא הזה להלחם בדאעש? אז כמה הפצצות אמריקניות מן האוויר יעשו את ההבדל?

בעיקרו, הצבא העיראקי הוא היום צבא שיעי, והסונים במפרץ לא משתגעים אחריו.
 

5 טורקיה מאוד מודאגת מאספקת הנשק המואצת לכורדים ממדינות המפרץ ואירופה (שלא רוצות להילחם), הם הרי יודעים שהנשק הזה יופנה בסופו של דבר נגדם בידי המחתרות הכורדיות. כיוון שהגבול שלהם פרוץ גם מול דאעש וגם מול הכורדים, הם בחרדה. אם יתחזק דאעש זה אסון עבורם, ואם יתחזקו הכורדים כנ"ל. כלומר הם יפסידו לא משנה מי ינצח.

כמה אירוני, טייפ ארדואן חלם להוביל את טורקיה מזרחה, אל המזרח התיכון במקום אל אירופה, והוא, אבוי לטורקים, אכן הצליח.

   

לפנינו גליפולי, ביום האזכרה השנתי של "אנשי הקואליציה", האוסטרלים ואנשי ניו זילנד (שרים את ההמנון האוסטרלי). ראו כמה צר החוף וכמה קרובות הגבעות, רק הושט ידך וגע בהן. ועם זאת, זה הסתבך.

גנראל המילטון היה נוהג להגדיר לכפופים לו את היעדים, ומשאיר להם את התיכנון הממשי, אך בקשה אחת היתה לו מסטופפורד ומהמרסלי: ברגע שתנחתו על החוף, אתם חייבים להגיע במהירות פנימה, לגבעות השולטות, במקום שנקרא
Tekke Tepe. משם ישלטו כבר בחצי האי, אך הוא היה כל כך אנגלי, כל כך עמום, שכשאמר "ברגע שאפשרי" הבין זאת סטופפורד כ"אם זה אפשרי". את זה הוא כבר הוריד לקצינים בנוסח עוד יותר עמום.

הנחיתה הצבאית ארעה ב- 7 באוגוסט, ושוב הכל השתבש. סטופפורד ביצע שינויים בהוראות, ועם הנחיתה הקצינים החלו להתווכח, בלי לדעת מה לעשות. הם חיפשו את המרסלי, אך הוא נשאר באניית הפיקוד בים, והויכוחים היו אינסופיים.

המילטון עצמו הבין שמשהו השתבש מאוד.

מטוס תצפית הראה לו שהדרך ל Tekke Tepe ריקה לגמרי, כך שכל מה שנשאר לחיילים זה לצעוד לשם, אך הם לא זזו מן החוף. הוא החליט להגיע לחזית בעצמו. ראשית הוא הגיע לאניית הפיקוד, ומצא שם את סטופפורד במצב רוח מרומם: כל ה- 20 אלף חיילים נחתו בשלום. הוא דרש ממנו לכבוש את הגבעות, אך סטופפורד התנגד לעשות זאת בלילה, בטענה שזה מסוכן מידי.

כמעט בפאניקה המשיך המילטון לחוף, ולחרדתו ראה את החיילים נחים על החוף כמו בפיקניק. הוא איתר את המרסלי, בונה מפקדה זמנית. למה לא המשכתם לגבעות? הוא שאל, והמרסלי ענה לו ששלח כמה קולונלים, הם ראו שם חיילים טורקיים, ולכן החליטו לעצור. שוב חילופי מסרים, ויכוחים וצעקות בפיקוד. וכך, קומץ טורקים עם רובים ריתק צבא אדיר של 20,000 חיילים מלהתקדם כמה קילומטרים. הלילה ירד, המילטון נתן פקודה לחטיבה לצאת לעבר הגבעות, ונמלט לאניית הפיקוד, כי החלטתו היתה מנוגדת להוראת המרסלי. מן האניה הוא חזה בבעתה כיצד כוח טורקי גדול הגיע בינתיים ל Tekke Tepe, חצי שעה בלבד לפני הגעת החטיבה שלו.

כתוצאה מכך דחקו הטורקים את בעלות הברית לחוף, ריתקו אותן בלי יכולת לזוז, ולאחר חודשים של קרבות התשה ויתרו בעלות הברית על תוכנית גליפולי, ופינו משם כליל את כל כוחותיהן.

האבידות מן המערכה הכושלת: 56,707 הרוגים לבעלות הברית, 56,643 הרוגים לטורקים העות'מאנים, וכל זה בשל פקודות לא ברורות, קואליציות בעייתיות, ושרשרת פיקוד מבולבלת.6 איראן, שאודות הדברים המוזרים המתרחשים בה נכתוב במאמר הבא, שטופה בשנאה כלפי האמריקנים, כשלתחושתה הם בגדו גם בה בעניין הגרעין, כך ששיתוף פעולה צבאי עם אובמה לא בא בחשבון, אולי קשר חשדני מסויג. נכון הוא שהמנהיג הרוחני ח'מנאי רמז שזה ייתכן, אך החשש הוא שארצות הברית תרגל אחר איראן ויכולותיה במסווה של שיתוף פעולה, או שהתקרבות לוושינגטון תגרור תשומת לב עולמית לדיכוי המתרחש במדינה.

מעבר לזה, זה עלול להמריד את הסונים במדינה, כשליש מן התושבים, והסכנה הפנימית חמורה מזו החיצונית.

לקרוא את אסופת מאמרי "צוק איתן"? כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם - כ א ן.


7 אז עם מי, עם אסד הטבח מדמשק, שמניין הרוגי המלחמה שלו מגיע ל- 200 אלף, ויגיע גם לחצי מליון ויותר? ארצות הברית לא יכולה להרשות לעצמה לסייע למי שטענה רק לפני כשנה שהוא "כמו היטלר" (לדברי משרד החוץ האמריקני). אסד יהיה מעוניין, למה לא, אך הוא עצמו הפך כבר לעוד מיליציה בסוריה, ולא בטוח שהחזקה ביותר. שמועות על שיתוף פעולה חשאי בין אסד לדאעש קיימות, כאינטרס צר של שני הצדדים, ואז ארצות הברית תמצא את עצמה תומכת בעקיפין בתומך דאעש. אסד מוכיח שהוא חלש, וההפצצות שלו בצפון מזרח מה שהיה פעם סוריה, במדינה האסלאמית, לא משמעותיות. גם את קו הגבול איתנו הוא כבר מתקשה לכבוש בחזרה.

הדרך הטובה, האישית והמהירה ביותר לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים קוראים ראשונים. 

8 מדינות אירופה ממולכדות: אם לא יפעלו, האיום הג'יהאדיסטי יגיע אליהן הביתה. ואם יפעלו, יתסיסו את מליוני המוסלמים אצלן, והאיום יגיע אליהן הביתה. אז איזה איום חמור יותר? במילים אחרות, הן יפסידו בשני המצבים. בריטניה הבהירה שתסייע בהפצצות (המדינה מתפרקת בעצמה, דיויד קמרון, שמיהר להתלהב ממלחמה נגד דאעש מאוים קיומית בנושא סקוטלנד, רק זה מעניין אותו עכשיו), אך האחרות לא ישתתפו בהפצצות. צרפת, גרמניה ואיטליה מחמשות את הכורדים (לא בנשק התקפי), וזה מה שיסכימו לעשות גם להבא. מי רוצה להיכנס לצרה הזאת? אתם הייתם רוצים?

לא מקנא באירופים, באיזו דילמה הם הולכים ושוקעים.


הרצאה של ד"ר גיא בכור באירוע העסקי שלך? מי כבר הזמין?

ומתי פורצות מהפיכות?

ללא התראה הגיעו הסלפים והחלו לתקוף


9 תנו להם להמשיך ולהסתבך, אסור לנו להתערב בשום אופן בתסבוכת "הקואליציונית" המוזרה הזו, שאחריתה ברורה, ואשר שוב מעידה מי הבעיה האמיתית במזרח התיכון. איזו אירוניה, קרי פתח את הקדנציה שלו בתפיסה, שישראל היא הנקודה הארכימדית. "תקן" אותה, ותתפוס את הכל. עכשיו הוא מבין בדרך הקשה, שישראל היא עניין שולי לבעיות האמיתיות, אבל הוא בזבז שנה שלימה על הטפל והשולי, הזניח את העיקר, ועכשיו הוא ממולכד, אפילו נואש.


הזהרנו כאן את האמריקנים מאז 2011, שנסיונם לרסק את "אפקט פרח הצבעוני" עלול להסתיים דווקא בהתרסקות שלהם במזרח התיכון, אך הם לא הקשיבו.פקודות בשדה הקרב זו אמנות, שכן פקודות מעורפלות מחלישות את הכוחות, אך מן הצד השני פקודות מהודקות מידי יוצרות צבא של רובוטים מדוכאים. נפוליון היה אמן הפקודות, שכן ההוראות שלו היו מלאות בפרטים, כדי שהמפקדים יבינו איך הוא חושב; הן היו מדוייקות, אך הוא היה משאיר למפקדים מרחב של תמרון. לדוגמה: הוא היה מגדיר את המשימה, ומציע כמה אפשרויות פעולה, ותמיד לא שוכח להעניק השראה גם למפקדים וגם לחיילים, תוך שהוא מראה להם את המטרה הגדולה.

ומה הפקודה של המפקד העליון של צבא ארצות הברית (אובמה)? לחסל את דאעש? להחליש אותו? ואולי לא באמת להילחם בו? עגום.

כמה חשוב הדיוק, וכמה חשובה הבהירות, בוודאי בזמן מלחמה. בהירות חוסכת דם יקר (Purcell).10 ודאעש? "הבו לי קואליציות ובריתות", היה נפוליון נוהג לומר על אוייביו, משום שזה אומר שיש חוליות רופפות וחלשות, ושם הוא היה מכה, בבחינת locus minoris resistentia. בקואליציה הזו של אובמה אין שום חוליה חזקה, כולן רופפות וחלשות, ודאעש אפילו לא יודע במה להתחיל: בעובדה שיש בה גם סונים וגם שיעים? שהיא אמורה לחבר בין סעודיה לאיראן? בין אסד למורדים הלאומיים? בין קטר לסעודיה? בין טורקיה לאסד? מגוחך.

הכל מתחיל ונגמר במנהיגות, ואם ארצות הברית היתה מגלה נחישות, שולחת כוחות ומתחילה מערכה של ממש, היתר היו מצטרפים. אך כל עוד אובמה מתעקש "להוליך מאחורה" (דוקטרינת "Leading from behind"), שם, מאחור, הוא ימצא גם את האחרים מסתתרים. אז מי בדיוק יגיע לגבעות Tekke Tepe?

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם - כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית "לחידוש מנוי קיים לחץ כאן", או -
כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור "המלץ לחבר", בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת -
כ א ן
    הדפסת עמוד זה

ח ד ש לחברי מועדון הפריים: טור מאמרי אקטואליה קצרים. ראו מתחת לרולר החדשות בצד שמאל, או פה

כדי להצטרף אל החברים במועדון Gplanet Prime, ניתן להירשם
-
כאן 

כדי לחדש את המינוי למועדון Gplanet Prime ניתן להיכנס -
כאן

עלה ישומון האתר למשתמשי אנדרואיד. הורידו אותו בגוגל פליי  

אם אינכם מקבלים פתאום את התראות האתר, אולי הן מגיעות ישירות לדואר ספאם. יש להיכנס למדור הספאם, ולהחזיר פעם אחת. או לבטל חסימה, באמצעות ההוראות שכאן

מאמרים נוספים של ד"ר גיא בכור
-
בדף שלנו בפייסבוק

ניתן לקבל התראה על כל מאמר חדש שעולה לאתר ישירות למייל האישי - כאן

האתר מתעדכן בפרשנויות מהירות כל יום, ומומלץ להיכנס ברמה יומית, לבדוק מה התחדש

הרישום לאתר מוגן בפרוטוקול מחמיר, ובכל מקרה האתר אינו שומר מספרי כרטיסים אצלו, ולעולם לא ישמור


GPLANET PRIME
מדד האיומים הבטחוניים
עתיד אירופה
המזרח התיכון
פ ר ש נ ו ת
קריקטורות/מושיק גולסט
פנקס אקטואליה
י ש ר א ל
ENGLISH
טרור ובטחון
כלכלה וחברה
חוקי המזה"ת
ההגדה לבית בכור
תקשורת
איראן
תוכן הגולשים
הורסים קתדרלות
הופעה של ד"ר בכור באירוע שלך
הנקודות הבוגדניות
תור הזהב
גורל אירופה האומללה
מאמרי פריים ברצף
היצירות של מושיק
סבא מושי
חבצלות הציונות
חוקי התקשורת
זינוק

אתר האקטואליה והפרשנות של ד"ר גיא בכור- Gplanet        
                                                                                                   

תנאי שימוש   |   על האתר
כל הזכויות שמורות ©

נבנה ע"י שופ סנטר,בניית אתרים אחסון אתרים